Varukorg
Rabatt:
0,00 SEK
Utförsäljning av Vänskapskuren 100x140 cm
BOKA köp via mejl [email protected] eller kontaktformuläret.
INFORMATION:
Observera: detta är en unik möjlighet att förvärva verk i 100x140 cm och 100x100 cm. Dessa finns endast i ett exemplar, med undantag för några motiv som framställts två till tre gånger i och med att utställningens turnerat och verk sålts av. Det finns ingen plan på att framställa dessa igen.
Själva produktionskostnaden (material och printstudions arbete) för ett verk 100x140 cm ligger omkring 3500 kr, så detta är prima utförsäjning.
Verkets tillhörande text:
"Året på insta började med ett inlägg om favoritdjuren, de som hör av sig till den som stött på oturen. (#djurpålur) Lite visste vi då att 2020 skulle innebära kris för kulturen, ja sätta prov på hela samhällsstrukturen. Blott en vecka återstår av den här årslånga åkturen, jag minns helst stunderna ute i den läkande naturen. Låt oss knyta samman jordsnurret med att lyfta telefonluren, på distans få en medmänniska att känna sig uppburen, samt önska att sjukvården får en klunk av universalkuren."
Självporträtt år 2020, december